Pranie pościeli, ręczników i odzieży – jak to robić, by pozbyć się wirusów?
Mycie rąk to podstawy sposób na ochronę przed groźnymi wirusami i bakteriami. Wiele osób nie docenia tej prostej czynności higienicznej, a szkoda. Niestety, jednak samo mycie rąk nie pomoże w 100%. Jeśli chcesz mieć pewność, powinieneś również zadbać o swoje ubrania, ręczniki i pościel. W tym tekście opowiemy Ci, jak odpowiednio prać tkaniny, by pozbyć się z nich wirusów. Zaczynamy!
Spis treści
ToggleKoronawirus na pościeli – czy to możliwe?
Niestety tak. Osoba, która jest nosicielem wirusa (wewnątrz ciała lub na ubraniach) może przekazywać go dalej i przyczyniać się w ten sposób do wzrostu liczby zachorowań. Koronawirus jest chorobą, która niemal codziennie nas zaskakuje, dlatego warto minimalizować ryzyko zakażenia i myśleć o nim całościowo. Nie tylko kaszlnięcie i brudne ręce mogą spowodować zachorowanie.
Jak prać ubrania chorego?
O tego typu tkaniny powinieneś zadbać szczególnie. Chodzi przede wszystkim o to, by odseparować je od całej reszty ubrań. Pranie musi też odbywać się w wysokiej temperaturze, by wirusy nie miały szans i mogły się „wygotować”. Dobrze będzie, jeśli podczas styczności z tkaninami osoby chorej, będziesz mieć na sobie rękawiczki ochronne. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko przeniesienia się wirusa na Ciebie.
Jak powinna być temperatura, by zniszczyć koronawirusa?
Absolutne minimum to 60 stopni. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wirus nie ujdzie z życiem, powinieneś dodać do prania środek dezynfekujący oraz wybielacz. Te dwa środki znacznie zwiększą Twoje szanse w walce z wirusem. Miej jednak na uwadze, że kolorowe tkaniny mogą nie znieść zbyt dobrze kontaktu z wybielaczem i środkiem dezynfekującym. Chodzi o blaknięcie kolorów i odbarwienia.
Co z pościelą i ręcznikami
Te dwa elementy są wylęgarnią zarazków i wirusów. Właśnie dlatego pranie pościeli i ręczników powinno odbywać się wyłącznie w bardzo wysokich temperaturach i programem dodatkowego płukania. Najlepsze wyniki osiągniesz też, jeśli upewnisz się, że pralka nie jest przepełniona. Jeśli zależy Ci na wysokiej skuteczności, zainwestuj w dobre środki piorące i płyny do płukania uznanych marek. Im lepszy produkt tym lepiej, możemy mieć pewność że będzie posiadał wszystkie atesty.
Jak suszyć?
Najlepszym sposobem jest skorzystanie z pralko-suszarki lub samej suszarki. Tego typu urządzenia pozwalają na suszenie tkanin w wysokich temperaturach i zapobiegają ponownemu wytwarzaniu się wirusów oraz bakterii. Najgorsze, co możesz zrobić, to zostawienie mokrych tkanin i pozwolenie, by przez długi czas były wilgotne. Jeśli nie masz suszarki, spróbuj suszyć na świeżym powietrzu, gdzie jest duży przewiew. Poniżej znajdziesz kilka rad dotyczących suszenia w mieszkaniu:
- nie wieszaj ubrań zbyt blisko kaloryferów
- otwórz okno i drzwi w łazience, by poprawić przewiew,
- korzystaj z wieszaków,
- nie susz ubrań w pomieszczeniach, z których korzystasz.
Podsumowanie
Jak widzisz, ochrona przed wirusami jest możliwa, ale wymaga od Ciebie pamiętanie o kilku bardzo istotnych rzeczach. Najważniejsza jest ostrożność w kontakcie z tkaninami osoby chorej oraz odpowiednie suszenie. Nie do przecenienia są również dobre środki piorące oraz płyny do płukania.
- Higiena i funkcjonalność – jak reklamówki z nadrukiem wspierają branżę chemii gospodarczej?
- Reklamówki z nadrukiem w branży chemicznej: funkcjonalność i nowoczesne rozwiązania
- Taśmy z nadrukiem, czyli wsparcie dla logistyki i promocji w branży chemicznej
- Pranie pościeli, ręczników i odzieży – jak to robić, by pozbyć się wirusów?
- Pralka przestała wirować – poznaj najczęstsze przyczyny